The Roy Hart Method on Movement and Voice

28.10.2019-29.10.2019-30.10.2019

28

Ekim

Roy Hart atölyesinde, sesinizi derinlikli ve yoğun bir şekilde geliştireceksiniz. Bütün varlığınız şunların tamamıyla oluşur: beden, zihin, ruh ve duygular. Zwaantje de Vries tarafından yürütülen bu atölyede, Roy Hart Tiyatrosu’nun ses çalışmalarının temel unsurlarına dalış yapacaksınız. Bu çalışma hareket ve dans ifadeleriyle desteklenecek. Odaklanacağımız şeyler şunlar:

• Ses potansiyelini geliştirmek • Teatral, müzikal ve dansa yönelik doğaçlamalar • Küçük gruplarda bireysel çalışma • Başkalarını ve kendimizi dinleme sanatı için nefes egzersizleri ve fiziksel egzersizler. • Seslerin dinamik kaynaklarını aramak.

Zwaantje de Vries Hakkında

Performans Sanatçısı, Roy Hart Yöntemi Eğitmeni, Dansexpressie Eğitmeni Hollanda’da yaşayan Zwaantje de Vries, 1981’den bu yana Roy Hart Tiyatrosu’nda çalışmaktadır. 2013’ten itibaren Roy Hart Vokal Eğitimeni olarak eğitimler vermektedir.

“Kişiliğim benim biyografimdir ve sesim bunu ifade eder. Çok kültürlü ve çok etnili bir aileden geliyorum (Endonezyalı-Hollandalı), kendi kimliğimi keşfetmek için mücadele verdim. 1981’den bu yana Roy Hart Tiyatrosu’ndaki çalışmalarım bu amaca ulaşmamdaki en güçlü yollardandı. Her seferinde bir kişinin kendine has sesinin güzelliğini keşfetmesi için çabalıyorum. Sonrasında bütünleşme başlıyor. Bu yolda yol gösterici olmak benim için büyük bir hediye ve aynı zamanda benim öğretme metodumun temeli.”

Dansexpressie Hakkında

Dansexpressie kendine has doğaçlamalarına dansçılardan yola çıkarak başlar. Her zaman, çeşitli temalara yönelik açık çerçeveler verir. Bu temalar ilhamı beraberinde getirir. Dansın biçimlendirilmesi dansçı tarafından dans etmek yoluyla yapılır. Önem verdiğimiz unsur fiziksel yeteneklerimize dair beklentiler değil temanın niteliklerinin dansa geçmesi. Benzer bir süreç ses çalışmalarında da görülür.

Yürütücü: Zwaantje de Vries / Roy Hart Theatre