Şiirsel Komedi – Bir Clown Araştırması

25.10.2019-26.10.2019-27.10.2019

25

Kasım

Clown, hem performansçıyı hem de seyircisini kendine özgü araçlarla komik ve şiirsel bir yolculuğa davet eden çağdaş bir sahne disiplini. Komik olan ve trajik olan arasında incecik  bir sınırda seyirciyle buluşur, seyirciye kendini açar ve seyirciyle büyür. Felsefesi itibarıyla başarıya değil kaybetmeye ve her şeyi kabul etmeye dayanır. Başarısızlığa bir güzellemedir. Düşmenin ve kaybetmenin sınırlarını araştırır. Katılımcıdan kendini tamamen oyuna teslim etmesini isteyen; hakikatin, açıklık ve kırılganlığın vazgeçilmez olduğu katılımcının kendi naif dünyasını, oyunculluğunu, kendini keşfini ve kabulünü sağlayan etkili bir tekniktir aynı zamanda. Clown, birçok farklı sahne disiplininden beslenen, oyuncunun sahne üstü becerilerini ve oyun refleksini geliştiren; aynı zamanda yazar ve yönetmen bakış açısını da ortaya çıkartmaya çalışan bir stildir.

Atölye’de hedeflenen Jacques Lecoq pedagojisi temel alınarak  ve farklı clown pedagojileri de incelenerek clown disiplininin temel çalışma metotlarının katılımcılarla paylaşılmasıdır. Atölye boyunca dünyanın en küçük maskesi olarak tanımlayabileceğimiz “kırmızı burun” aracılığıyla maskelenmiş oyunculuk tekniklerine yoğunlaşılacaktır. Oyun,oyun hazzı,oyun üretebilmek, oyunu büyütebilmek ve oyunu izlenir hale getirmek atölye çalışmasında odaklanacağımız en temel başlıklar olacaktır.

Çalışmalar boyunca yapılacak egzersizlerle, fiziksel tiyatronun temel ilkeleri aktarılırken Clown disiplini temel alınarak oyuncu-uzam ilişkisi, enerji seviyeleri, ses-nefes-şarkı egzersizleri, doğaçlama oyunları, farkındalık ve duyarlılık, kreşendo, ritmikalite, maskelenmiş oyun ve oyun seviyesi, oyun üretmek, oyun hazzı, yazım ve sahneleme gibi başlıklar üstüne çalışılacaktır. Atölye sonuç odaklı olmayıp bir  araştırma bakış açısıyla yürüyecektir.

Kimler katılabilir: Clown disiplinine ilgi duyan amatör - profesyonel oyuncular. Güray Dinçol Özgeçmiş

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki lisansının ve Bahçeşehir Üniversitesi'ndeki tiyatro yüksek lisansının ardından Norveç Rosegarden Theatre’da Giovanni Fusetti’den fiziksel tiyatro ve clown eğitimi aldı. 2008-2009 sezonunda Santralistanbul - Paris Fratellini Academy ortaklığıyla düzenlenen sirk ve sokak sanatları atölyelerinde joggling, akrobasi, dans ve clown alanlarında derslere katıldı.Paris'te 'Les Singuliers' grubunun 'J’attends mes loukoums chez le kuaför' adlı oyununda oynadı.Lecoq ekolünü takip eden okullardan İtalya'daki Scuola Helikos’tan mezun oldu.Kurucularından olduğu 'Palyaço Modern' adlı ekiple Clown gösterileri hazırlayan sanatçı aynı ekiple 2013'te Fransa'nın Niort kentinde düzenlenen Clown ve Sokak Sanatları Festivaline katıldı.Lüksemburg Uluslararası clown festivali ve Avignon Tiyatro Festivali Kadmos projesinden davet aldı.Yurtdisinda temsiller verdi, atölye çalışmaları yürüttü. Birçok kurum ve okulda Clown ve Fiziksel Tiyatro eğitimi verdi,atölyeler yaptı. Tiyatro BeReZe'de ve Oyunbaz'da oyuncu ve yönetmenlik, İkincikat,Kumbaracı50, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu'nda yönetmenlik yaptı. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Tiyatro Medresesinde Şiirsel Komedi atölye yürütücülüğü yaptı. Kurucularından olduğu Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu'nda çalışmalarına ve eğitim araştırmalarına devam etti. Çeşitli üniversite, lise ve kurumlarda oyunculuk dersleri vermekte,özel ve kurumsal tiyatrolar için proje bazlı atölyeler yürütmektedir.Güray Dinçol Clowns Wıthout Borders(Sınır Tanımayan Palyaçolar)'ın Türkiye etkinliklerinin yürütücüsüdür. Halen Bilgi Üniversitesi Performans Sanatları bölümünde, öğretim görevlisi olarak çalışmakta, Koç Lisesi' nde drama eğitmeni ve yönetmen olarak görev almaktadır.

Yürütücü: Güray Dinçol