Bral Acting Method

31.10.2019-01.11.2019-02.11.2019

31

Ekim

Bral Oyunculuk Okulunun ve Song of The Goat Tiyatrosu’nun yönetmeni olan Grzegorz Bral tarafından verilen bu yoğun atölyede, bir dizi “koordinasyon” egzersizi yer alır. Her atölye aynı temel prensiplere dayanır ancak katılımcıların seviyesine ve deneyimine göre değişiklik gösterebilir.

Bral Oyunculuk Yöntemi, yıllar boyunca yapılan pratikler sayesinde Grzegorz Bral tarafından keşfedilen ve adım adım geliştirilen kendine has bir oyunculuk eğitim yöntemidir. Bu yöntem, temel olarak ses, jest, ritm, hayal gücü, enerji ve ilişkili olma gibi oyunculuk araçlarımızı anlamayı hedefler.

Bral Oyunculuk Yöntemi’nin kalbinde oyuncunun kendisi yer alır. Oyuncu, yaratım sürecinin kaynağı ve tüm birbiriyle bağlantılı olan oyunculuk araçlarını bünyesinde barındıran karmaşık bir enstrüman olarak görülür. Bral Oyunculuk Yöntemi; oyuncuda ses, hareket ve hayal gücünün doğal olarak birbirine bağlanmasına ve birbiri içine geçmesine odaklandığı gibi aynı zamanda bir kumpanya yaratabilmek adına kişi ve grup arasındaki yolu araştırmaya ve kurmaya odaklanır. Atölye sırasında, adım adım oyunculuk araçlarından birinin gelişiminin diğerlerini nasıl güçlendirdiğini fark edeceksiniz. Bir kere, birbirine bağlı olmanın doğru algısını edindikten sonra, sahnedeki cazibemiz, karizmamız ve varoluşumuz gelişip büyüyecektir.

GRZEGORZ BRAL HAKKINDA

Grzegorz Bral, Bral Oyunculuk Yöntemi adını verdiği kendi oyunculuk methodunu geliştiren bir tiyatro yönetmenidir. Aynı zamanda Song of The Goat Derneği’nin başkanı, Song of The Goat Tiyatrosunun ortak kurucusu ve sanat yönetmeni, Brave Festival – Against Cultural Excile, Brave Kids ve Brave Together’ın sanat yönetmeni ve “Let’s Plant a Forest” [Hadi Bir Orman Dikelim] projesinin yönetmenidir. 1990’dan bu yana bir bağış kurumu olan ROKPA International’da çalışmaktadır. 2013’te, Londra’da Bral School of Acting adıyla kendi tiyatrosunu kurmuştur. Grzegorz Bral; edebiyat, psikoloji ve tiyatro çalışmaları alanında eğitim görmüştür. 1987’den 1992’ye kadar Gardzienice’de Tiyatro Çalışmaları Merkezi’ni koordine etmiştir. 2010’dan 2012’ye kadar, Warsaw Stüdyo Tiyatrosu’nun sanat yönetmenliğini üstlenmiştir. 1996’da kurulan Song of The Goat Tiyatrosu ise son yıllardaki yeni Polonya tiyatrosundaki avant-garde akımın en ilginç ve öne çıkan örneklerini vermiştir.

Grzegorz Bral sanatsal etkinlikleri sayesinde sayısız ödüle layık görülmüştür. Ödül listesi içinde Kültür ve Ulusal Miras Bakanlığı’nın Onur Ödülü, , SCOTSMAN FRINGE FIRST 2004 ve HERALD ANGEL 2004 ödülleri yer almaktadır. Grzegorz Bral’ın profesyonel yaşamında eğitim faaliyetleri diğer bir önemli taraftır. Song of The Goat Tiyatrosu ekibiyle beraber Acting Coordination Method adıyla kendine has bir oyunculuk eğitimi geliştirmiştir. Birçok sanatçı Grzegorz Bral’ın yarattığı bu yöntemden etkilenmiştir. Eğitim çalışmaları ve yıllık atölyeleri dünya çapında birçok yönetmenin ve oyuncunun ilgisini çekmektedir. İngiltere’de var olan on beş tiyatro okulundan yedisi bu yöntemi kendi müfredatlarında kullanmaktadır.

Yürütücü: Gregorz Bral / Bral Acting School